Polskie prawo zobowiązuje podmioty zagraniczne, które posiadają na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (Fixed Establishment – FE), do tego, aby od 1 lipca 2024 r. wystawiały faktury ustrukturyzowane w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Nie dotyczy to jednak tych podatników, którzy w Polsce posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, ale wystawiają faktury, które nie są związane z tym stałym miejscem.
Jak Krajowy System e-Faktur wpływa na działalność podmiotów zagranicznych w Polsce?
KSeF to polski teleinformatyczny system, który służy do wystawiania faktur ustrukturyzowanych, ich otrzymywania i przechowywania (aż do 10 lat). W ramach systemu możliwa jest automatyzacja całego procesu związanego z przeprowadzaniem kontroli podatkowych. Chodzi m.in. o skrócenie czasu ich trwania i zmniejszenie poziomu zaangażowania w cały proces kontrolowanych przedsiębiorców.
Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej oznacza dowolne miejsce – inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika – które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Temat stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej jest przedmiotem licznych interpretacji oraz wyroków. W treści definicji dotyczącej zasad powstania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wciąż jest brak jednoznacznych przesłanek pozwalających jednoznacznie stwierdzić istnienie lub nieistnienie FE dla zagranicznego podmiotu w Polsce.
Weryfikacja przesłanek prowadzących do powstania FE jest ważna w związku z wprowadzeniem od 1 lipca 2024 r. obowiązków w zakresie wystawiania faktur elektronicznych. Biorąc pod uwagę te zmiany i konieczność wystawiania faktur ustrukturyzowanych, każdy przedsiębiorca zagraniczny, który dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski, powinien określić ryzyko powstania stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce.
AKTUALIZACJA!
26.04.2024 Ministerstwo Finansów ogłosiło, że Krajowy System e-Faktur (KSeF) nie wejdzie w życie w 2024 r., a dopiero w 2026 r. Od 1 lutego 2026 r. KSeF ma być obligatoryjny dla podmiotów, u których wartość obrotu w poprzednim roku przekroczyła kwotę 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. – dla wszystkich przedsiębiorców.
Podmioty zagraniczne, które mają wątpliwości, czy ich działalność prowadzi do zaistnienia FE w Polsce powinny dokonać szczegółowej analizy procesów gospodarczych w danym przedsiębiorstwie lub wystąpić do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie.
Zakres wsparcia doradców podatkowych RSM w zakresie prawidłowego wdrożenia e-faktur w Polsce
Specjaliści RSM Poland mają praktyczne doświadczenie w doradztwie podatkowym pozwalające nam przeprowadzić firmę przez wszystkie etapy procesu związanego z określeniem istnienia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce:
- przeanalizujemy, czy czynności wykonywane przez dany podmiot zagraniczny prowadzą do powstania stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski;
- wystąpimy do polskich organów podatkowych o wydanie interpretacji indywidualnej;
- wesprzemy podmioty zagraniczne w ich rejestracji do celów VAT w Polsce;
- wesprzemy podmioty zagraniczne w procesie fakturowania za pośrednictwem systemu KSeF;
- pomożemy wypełnić określone przepisami obowiązki w ramach VAT Compliance;
- skontaktujemy się z organami podatkowymi i reprezentując naszych klientów udzielimy urzędnikom informacji niezbędnych w przypadku czynności sprawdzających, kontroli podatkowych i postępowań podatkowych.
Polskie urzędy skarbowe podchodzą do tematu FE bardzo restrykcyjnie, dlatego działania mające na celu ustalenie istnienia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski nie mogą być przez zagranicznych przedsiębiorców bagatelizowane. Podmioty, które nie wystawią prawidłowo faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem KSeF będą podlegały karze:
- do 100% wysokości kwoty podatku VAT, która została wykazana na tej fakturze;
- do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem wykazanej na tej fakturze w przypadku faktury, na której nie ma wykazanego podatku.
Jeśli chcesz uniknąć problemów z organami administracji skarbowej napisz do nas na adres ekspert@rsmpoland.pl i dowiedz się, jak możemy pomóc Twojej firmie.
Napisz do nas
Uzupełnij formularz, a ekspert RSM skontaktuje się z Tobą