Biała lista podatników VAT – czym jest i jak przy jej pomocy weryfikować kontrahentów?
Biała lista podatników VAT zawiera wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.
To pozwalające sprawdzić status podatnika narzędzie dostępne jest w formie wyszukiwarki na stronie Ministerstwa Finansów. Aby otrzymać dokładne dane kontrahenta wystarczy wpisać numer rachunku bankowego, NIP, REGON lub po prostu nazwę kontrahenta.
Co do zasady biała lista umożliwia sprawdzenie, czy wskazany kontrahent, z którym chcemy rozpocząć współpracę w ramach naszej działalności gospodarczej, figuruje (na dany dzień i do pięciu lat wstecz) w rejestrze podatników VAT.
Ponadto, w wykazie znajdują się takie dane jak informacje o wykreśleniu podatnika z rejestru VAT, przywróceniu go do niego, czy też o odmowie rejestracji (wraz ze wskazaną przez organ podatkowy podstawą prawną).
Co jednak istotne, aktualny status podatnika VAT to nie wszystko – na białej liście znajdziemy także numery rachunków bankowych, na które należy przelać pieniądze kontrahentowi. Warto pamiętać, że jeżeli kwota transakcji przekracza 15 tys. zł i zostanie przekazana na rachunek spoza białej listy, to może to skutkować negatywnymi konsekwencjami. Urząd skarbowy może w takim przypadku nałożyć sankcje podatkowe i np. odmówić przedsiębiorcy zaliczenia przelanej kwoty do kosztów uzyskania przychodu.
Weryfikacja kontrahentów na białej liście podatników VAT jest ważnym narzędziem służącym podatnikom do dochowywania należytej staranności w podatku VAT. Korzystanie z białej listy może uchronić przedsiębiorców przed oskarżeniem o uczestnictwo w oszustwie podatkowym i koniecznością wchodzenia w spór z fiskusem.
Podatnik, który w ramach swojej działalności gospodarczej chce przelać zapłatę na nieuwzględnione na białej liście numery firmowych rachunków i uniknąć konsekwencji wyciąganych w takim przypadku przez organy podatkowe, powinien, w ustawowym terminie, złożyć zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek spoza Wykazu (ZAW-NR) do właściwego dla wystawcy faktury naczelnika urzędu skarbowego.
Złożenie do urzędu skarbowego zawiadomienia ZAW-NR chroni podatników zarówno przed negatywnymi konsekwencjami w ramach podatku dochodowego jak i przed poniesieniem odpowiedzialności solidarnej w VAT.
Innym sposobem, w jaki podatnik podatku VAT może zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami przelewu dokonanego na numer konta bankowego spoza białej listy jest zapłata należności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności – jednak ta metoda chroni przedsiębiorcę tylko i wyłącznie w zakresie odpowiedzialności solidarnej w VAT.
Weryfikację czy wykaz rachunków bankowych zawiera rachunek kontrahenta, podatnik powinien przeprowadzić na dzień zlecenia przelewu, a nie na dzień obciążenia rachunku nabywcy bądź na dzień uznania rachunku sprzedającego.
Jeśli podatnik chce przelewać środki i dokonywać płatności na rzecz podmiotów zagranicznych, to powinien ustalić, czy płatność będzie dokonywana na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego:
- zarejestrowanego w Polsce w roli podatnika VAT czynnego i wykonującego transakcje podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce;
czy - wykorzystującym dla danej transakcji zagraniczne numery identyfikacji podatkowej.
Jeżeli zagraniczny kontrahent dla celów danej transakcji nie posługuje się polskim numerem NIP, to przepisy dotyczące sprawdzenia numeru rachunku w wykazie podatników VAT nie będą miały zastosowania.
Aby dodać do białej listy numery firmowych rachunków bankowych podatnicy muszą zgłosić je aktualizując dane na formularzu NIP-2 lub NIP-8. Co ważne, przedsiębiorcy muszą zgłosić taką aktualizację w ciągu 7 dni od dnia, w którym numer konta bankowego uległ zmianie.
Napisz do nas
Napisz do nas
Uzupełnij formularz, a ekspert RSM skontaktuje się z Tobą
Uzupełnij formularz, a ekspert RSM skontaktuje się z Tobą
Uzupełnij formularz, a ekspert RSM skontaktuje się z Tobą