Czas czytania: 3 minuty.
Informujemy, że projekt zmiany ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (dalej: „Nowelizacja”) został przekazany prezydentowi do podpisu. Nowelizacja nakłada na duże wielonarodowe przedsiębiorstwa obowiązek publicznego ujawniania sprawozdania związanego z podatkiem dochodowym płaconym w krajach, w których prowadzą działalność (dalej: „Sprawozdanie”). Regulacje te stanowią implementację przepisów unijnych, tj. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2021/2101 z 24 listopada 2021 r.
Kogo dotyczą zmiany w ustawie o rachunkowości?
Zgodnie z Nowelizacją, obowiązki w zakresie Sprawozdania dotyczącego jednostki dominującej najwyższego szczebla (albo jednostki samodzielnej) będą ciążyć na:
- niżej wskazanych podmiotach z siedzibą w Polsce – w zakresie sporządzenia, publikacji i udostępnienia Sprawozdania:
- jednostce dominującej najwyższego szczebla – jeżeli przychody, ujęte w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym tej jednostki, przekraczają, dla każdego z dwóch ostatnich lat obrotowych, kwotę 3 500 000 000 złotych;
- jednostce samodzielnej (czyli takiej, która nie jest częścią grupy kapitałowej) – jeżeli przychody, ujęte w rocznym sprawozdaniu finansowym tej jednostki, przekraczają, dla każdego z dwóch ostatnich lat obrotowych, kwotę 3 500 000 000 złotych.
Pod warunkiem, że chociaż jedna jednostka zależna (lub oddział) tego podmiotu ma siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności poza Polską.
- niżej wskazanych podmiotach z siedzibą w Polsce – w zakresie publikacji i udostępnienia Sprawozdania:
- jednostce zależnej, która nie jest mikro lub małym przedsiębiorcą i jednocześnie jest kontrolowana przez spółkę dominującą z siedzibę poza Europejskim Obszarem Gospodarczym – jeżeli przychody, ujęte w rocznym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej, przekraczają, dla każdego z dwóch ostatnich lat obrotowych, kwotę 750 000 000 euro;
- oddziale, którego przychody przekroczą, dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych, kwotę 51 mln złotych – jeżeli jest to odział:
- jednostki samodzielnej, z siedzibą poza EOG – jeżeli przychody, ujęte w rocznym sprawozdaniu finansowym tej jednostki, przekraczają, dla każdego z dwóch ostatnich lat obrotowych, kwotę 750 000 000 euro;
- jednostki powiązanej grupy kapitałowej mającej siedzibę poza EOG – jeżeli przychody, ujęte w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej najwyższego szczebla tej grupy kapitałowej, przekraczają, dla każdego z dwóch ostatnich lat obrotowych, kwotę 750 000 000 euro i spółka dominująca ma siedzibę poza EOG.
Podsumowując, po przekroczeniu określonych progów, obowiązki w zakresie Sprawozdania mogą dotyczyć m.in.:
- spółki z siedzibą w Polsce – należącej do międzynarodowej grupy kapitałowej, która jest jednostką dominującą;
- spółki zależnej z siedzibą w Polsce – należącej do międzynarodowej grupy kapitałowej, w której spółka dominująca ma siedzibę poza EOG (np. w Wielkiej Brytanii, USA, Japonii czy Szwajcarii);
- oddziału zagranicznej spółki z siedzibą poza EOG – należącej do międzynarodowej grupy kapitałowej, w której spółka dominująca ma siedzibę poza EOG (np. w Wielkiej Brytanii, USA, Japonii czy Szwajcarii).
Doradztwo podatkowe w RSM Poland
Skorzystaj z rozwiązań dopasowanych do Twoich wymagań i oczekiwań
Sprawdź szczegółyJakie dane będzie należało zawrzeć w Sprawozdaniu o podatku dochodowym?
Zgodnie z Nowelizacją, Sprawozdanie będzie obejmować następujące informacje:
- nazwę jednostki dominującej najwyższego szczebla lub jednostki samodzielnej oraz, w stosownych przypadkach, wykaz wszystkich jednostek zależnych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej najwyższego szczebla;
- rok obrotowy, którego dotyczy sprawozdanie o podatku dochodowym;
- walutę prezentacji sprawozdania o podatku dochodowym;
- krótki opis charakteru działalności;
- liczbę pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty);
- przychody, w tym z transakcji z podmiotami powiązanymi;
- kwotę zysku lub straty przed opodatkowaniem;
- kwotę podatku dochodowego należnego w danym roku obrotowym;
- kwotę podatku dochodowego zapłaconego w danym roku obrotowym;
- kwotę niepodzielonego zysku z lat ubiegłych na koniec danego roku obrotowego;
- informację, że sprawozdanie zostało sporządzone zgodnie z przepisami.
Dane zawarte w Sprawozdaniu będą musiały być ujawniane oddzielnie dla wszystkich państw EOG oraz tzw. rajów podatkowych, w których dane przedsiębiorstwo prowadzi działalność.
W przypadku, gdy jednostka dominująca najwyższego szczebla (albo jednostka samodzielna) nie przekaże Sprawozdania jednostce zależnej albo oddziałowi w celu jego publikacji, podmioty te będą zobowiązane do samodzielnego sporządzenia Sprawozdania na podstawie posiadanych informacji, a następnie jego publikacji i udostępnienia. Dodatkowo, wraz z takim Sprawozdaniem, trzeba będzie opublikować i udostępnić oświadczenie stwierdzające, że dana jednostka dominująca (lub samodzielna) nie udostępniła jednostce zależnej lub oddziałowi Sprawozdania lub informacji niezbędnych do jego sporządzenia.
Forma publikacji Sprawozdania o podatku dochodowym
Sprawozdanie, wraz z oświadczeniem (w przypadku opisanym powyżej), będzie musiało być:
- złożone do Krajowego Rejestru Sądowego (publikacja);
- zamieszczone na stronie internetowej jednostki i dostępne tam przez okres co najmniej 5 lat (udostępnienie).
Termin wejścia w życie przepisów nowelizujących ustawę o rachunkowości
Przepisy zawarte w Nowelizacji mają dotyczyć Sprawozdania za rok obrotowy rozpoczynający się po 21 czerwca 2024 r. Będzie ono musiało być złożone w terminie do 12 miesiąca od dnia bilansowego. W praktyce – dla podmiotów, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym – pierwsze Sprawozdania będzie należało opublikować do 31 grudnia 2026 r.
Ocena regulacji w zakresie publicznego ujawniania sprawozdania związanego z podatkiem dochodowym
Implementacja przepisów unijnych stanowi uzupełnienie aktualnie istniejących już obowiązków w zakresie raportowania CBC-R. Celem wdrożenia omawianej Nowelizacji jest eliminacja agresywnego planowania podatkowego przez duże przedsiębiorstwa wielonarodowe, które aktualnie mają już obowiązek przedstawiania organom podatkowym informacji na temat zapłaconego podatku dochodowego oraz innych informacji związanych z podatkami, w podziale na kraje.
Nowelizacja wprowadza dodatkowo obowiązek publicznego ujawniania tych danych, co jest kolejnym wymogiem sprawozdawczym, który jednak może mieć kluczowe znaczenie dla zwiększenia przejrzystości podatkowej tych spółek.
W razie potrzeby dokładniejszego omówienia tematu gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem. Tomasz BEGER, nasz Tax Partner, odpowie na wszystkie Państwa pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości.