Czas czytania: 2 minuty.
Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (dalej: „Projekt”). Ustawa ma implementować postanowienia Dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 o globalnym podatku minimalnym (Pillar 2), którą Polska powinna była wdrożyć do końca 2023 r. w ramach drugiego filaru światowej reformy podatkowej uzgodnionej przez OECD.
Czego dotyczy projekt ustawy implementującej Pillar 2?
Projekt ustawy implementującej globalny podatek minimalny przewiduje wprowadzenie trzech rodzajów podatku wyrównawczego:
- globalnego podatku wyrównawczego (który określany jest jako zasada włączenia dochodu do opodatkowania – ang. income inclusion rule „IIR”);
- krajowego podatku wyrównawczego (ang. qualified domestic minimum top-up tax „QDMTT”);
- podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków (ang. under-taxed profit rule, „UTPR”).
Projekt polskiej ustawy zakłada, że grupy, których skonsolidowane przychody wyniosą rocznie co najmniej 750 mln euro będą zobowiązane do uiszczenia podatku wyrównawczego, jeśli efektywna stawka opodatkowania w danej jurysdykcji będzie niższa niż 15%.
Krajowy podatek wyrównawczy będzie pobierany od niedostatecznie opodatkowanych dochodów, które grupa osiągnęła na terytorium Polski.
Doradztwo podatkowe w RSM Poland
Skorzystaj z rozwiązań dopasowanych do Twoich wymagań i oczekiwań
Kogo obejmą zmiany w przepisach?
Tzw. podatek wyrównawczy obejmie:
- międzynarodowe grupy kapitałowe posiadające spółki zależne w innych państwach (w tym w Polsce), w których jednostka dominująca ma siedzibę poza terytorium Polski;
- międzynarodowe grupy kapitałowe posiadające spółki zależne w innych państwach, w których jednostka dominująca ma siedzibę w Polsce;
- grupy kapitałowe, w których wszystkie spółki zależne mają siedzibę w Polsce
po spełnieniu przez nie pozostałych, wymienionych w ustawie, warunków.
Kiedy podatek wyrównawczy wejdzie w życie?
Ministerstwo Finansów skierowało projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym do konsultacji publicznych, które mają potrwać do 17 maja 2024 r. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Podatnicy będą mogli również podjąć dobrowolną decyzję o podleganiu przepisom z mocą wsteczną – od 1 stycznia 2024 r.
Mając na uwadze bliskość tych terminów zdecydowanie zachęcamy już teraz do rozpoczęcia prac nad weryfikacją, czy Państwa spółka zostanie objęta nowymi wymogami. W razie jakichkolwiek pytań – lub potrzeby omówienia tematu – gorąco zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.