W artykule odpowiadamy na pytania:
- Który podmiot ma obowiązek raportowania informacji o zastosowaniu schematu podatkowego poprzez złożenie MDR-3?
- W jakich sytuacjach konieczne jest złożenie MDR-3?
- Jakie informacje należy wskazać w formularzu MDR-3?
Jeśli działania danego podmiotu powodują powstanie obowiązku raportowania schematów podatkowych poprzez złożenie formularza MDR-1, to – zgodnie z przepisami – w niektórych sytuacjach wobec promotorów, korzystających i wspomagających powstaje obowiązek wypełnienia i złożenia do odpowiednich organów dodatkowych formularzy. W poprzednich notkach blogowych omówiliśmy już dokładnie procesy składania formularzy MDR-1 i MDR-2 – tym razem przyszła pora, abyśmy przyjrzeli się temu, jak postępować w przypadku formularza MDR-3.
Kto ma obowiązek raportowania informacji o zastosowaniu schematu podatkowego poprzez składanie formularza MDR-3?
Obowiązek złożenia formularza MDR-3 spoczywa na korzystającym.
Korzystający ma obowiązek złożenia formularza MDR-3 jeśli w danym okresie rozliczeniowym dokonywał jakichkolwiek czynności będących elementem schematu podatkowego lub uzyskiwał wynikającą z tego schematu podatkowego korzyść podatkową.
Zgodnie ze statystykami publikowanymi przez Ministerstwo Finansów, od początku obowiązywania przepisów Mandatory Disclosure Rules (MDR) do 30 września 2023 r. podatnicy złożyli łącznie 43 650 formularzy MDR-3 (formularzy pierwotnych i uzupełnień).
Sprawdź, jak możemy pomóc twojej firmie
W jakim terminie należy złożyć formularz MDR-3?
Korzystający ma obowiązek złożenia formularza MDR-3 w terminie złożenia deklaracji podatkowej dotyczącej tego okresu rozliczeniowego, w którym wykonano jakiekolwiek czynności będące elementem schematu podatkowego lub w którym uzyskał korzyść podatkową wynikającą z tego schematu.
W konsekwencji, jeśli zastosowanie schematu podatkowego pozwoliło uzyskać korzyść podatkową np. na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, to korzystający składa informację MDR-3 w terminie złożenia CIT-8 za ostatni rok podatkowy – czyli do końca trzeciego miesiąca następnego roku. Jeśli natomiast schemat podatkowy skutkował uzyskaniem korzyści podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych (np. w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu dla twórców), to termin na złożenie MDR-3 upływać będzie z końcem stycznia następnego roku.
W objaśnieniach dotyczących MDR Ministerstwo Finansów wskazało, że jeśli schemat podatkowy powoduje uzyskanie korzyści w przypadku więcej niż jednego podatku (przy czym podatki te są rozliczane w odmiennych okresach rozliczeniowych – np. podatek dochodowy od osób prawnych w okresach rocznych, a podatek od towarów i usług w okresach miesięcznych), to nie ma potrzeby składania formularza MDR-3 dwukrotnie i wystarczy, że formularz MDR-3 zostanie złożony w okresie rozliczeniowym tego podatku, którego schemat dotyczy w głównej mierze.
Jakie informacje należy wskazać w formularzu MDR-3?
W formularzu MDR-3 korzystający jest zobowiązany wskazać:
- Numer Schematu Podatkowego (NSP) tego schematu podatkowego, oraz
- wysokość korzyści podatkowej wynikającej ze schematu podatkowego – jeżeli korzystający uzyskiwał w danym okresie rozliczeniowym taką korzyść.
W przypadku, gdy schemat podatkowy nie posiada NSP, to korzystający powinien wskazać w formularzu MDR-3 te informacje o schemacie podatkowym, które wskazuje się w formularzu MDR-1.
Kto może podpisać formularz MDR-3?
Zgodnie z art. 86j § 4 Ordynacji podatkowej, formularz MDR-3 może zostać podpisany przez:
- osobę fizyczną – w przypadku podatnika będącego osobą fizyczną,
- osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale – w przypadku podatnika będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający na terytorium Polski,
- osobę uprawnioną do reprezentacji – w przypadku pozostałych podatników.
Ponadto, omawiany przepis bezpośrednio wyklucza możliwość podpisania formularza MDR-3 przez pełnomocnika.
Należy więc pamiętać, że pełnomocnik może podpisać formularz MDR-1, jednak nie ma takiej możliwości w przypadku formularza MDR-3 (który musi zostać podpisany zgodnie z reprezentacją podmiotu składającego).