W artykule odpowiemy na pytania:
- Jak brzmią nowe definicje budowli i budynku?
- Jakie zmiany w opodatkowaniu zawarł ustawodawca w projekcie zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych?
- Jak nowe przepisy regulujące opodatkowanie nieruchomości wpłyną na polskich podatników?
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, stanowiący pokłosie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. akt SK 14/21), w którym sędziowie uznali obowiązującą definicję budowli za niezgodną z Konstytucją. Nowa wykładnia kluczowych terminów stanowi przy tym tylko część modyfikacji zaproponowanych przez ustawodawcę. Sprawdźmy więc, jak zmiany w przepisach regulujących opodatkowanie nieruchomości mogą wpłynąć na polskich podatników.
Nowe definicje budowli i budynku
Zgodnie z zapowiedziami ogłaszanymi przez Ministerstwo Finansów, nowe definicje budowli i budynku, które zostały przedstawione w opublikowanym przez ustawodawcę projekcie, nie zawierają odesłania do innych ustaw (w tym do Prawa budowlanego) i są autonomiczne.
Nie oznacza to jednak, że Prawo budowlane zostało całkowicie odłączone od nowych definicji. MF wykorzystało dorobek Prawa budowlanego, a niejasności związane z definiowaniem budowli postanowiło rozjaśnić poprzez dodanie do ustawy załącznika z wymienionymi rodzajami budowli. Lista liczy łącznie 28 pozycji.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że przepisy będą traktować jako budowlę nie tylko same wymienione w załączniku obiekty, ale także należące do nich urządzenia i instalacje tworzące całość techniczno-użytkową.
To z kolei może oznaczać wyższe obciążenia dla podatników, gdyż – np. w przypadku opodatkowania paneli fotowoltaicznych – fiskus będzie miał otwartą drogę do opodatkowania nie tylko konstrukcji nośnej, ale też samych paneli. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku opodatkowania urządzeń telekomunikacyjnych czy energetycznych.
Doradztwo podatkowe w RSM Poland
Co jeszcze się zmieni w zakresie polskiego podatku od nieruchomości?
W projekcie nowych przepisów ustawodawca wskazał także inne zagadnienia, które ulegną zmianie. Wśród nich jest:
- Opodatkowanie garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych
Według przepisów opublikowanego projektu, garaże wielkostanowiskowe w budynkach mieszkalnych zostaną opodatkowane w taki sam sposób, jak budynki mieszkalne. Ma to zapewnić jednolitą, niższą stawkę opodatkowania.
- Wyłączenie stosowania zwolnień z opodatkowania dla infrastruktury kolejowej wchodzącej w skład terminali kolejowych
Zmiana ta obejmie grunty, budynki i budowle wchodzące w skład terminala towarowego. W przypadku tych nieruchomości nie będzie można już korzystać ze zwolnienia z PON.
- Ograniczenie zwolnień dla lotnisk
Po wejściu w życie nowych przepisów nie będzie można korzystać ze zwolnienia w PON w odniesieniu do gruntów niezajętych przez budynki i budowle na terenie publicznych lotnisk. Jest to powrót do stanu prawnego jaki obowiązywał przed 1 stycznia 2022 r.
- Ograniczenie zwolnień dla instytutów badawczych
Instytuty badawcze nie będą mogły skorzystać ze zwolnienia z PON w stosunku do nieruchomości i ich części, które nie są przeznaczone na prowadzenie działalności podstawowej.
Co nowe przepisy oznaczają dla podatników posiadających nieruchomości w Polsce?
Opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt zmian przepisów w zakresie podatku od nieruchomości może istotnie rozszerzyć zakres opodatkowania poprzez ograniczenie zwolnień, wprowadzenie opodatkowania całości techniczno-użytkowej budowli, a także wprowadzenie do ustawy szerokiej definicji trwałego związku z gruntem. Rodzi to ryzyko uznania obiektów takich jak obiekty kontenerowe lub inne obiekty, które dzięki swojej masie lub konstrukcji opierają się siłom zewnętrznym, za trwale związane z gruntem budowle.
Dodatkowo Ministerstwo wykluczyło konieczność wznoszenia budowli i budynków w procesie budowlanym i zastąpiło ją wymogiem wykonania z użyciem wyrobów budowlanych, co umożliwi opodatkowanie urządzeń w pełni prefabrykowanych, których wykonanie nie wiąże się w żadnej fazie z pracami budowlanymi.
Aktualnie projekt nowych przepisów trafił do opiniowania. Przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. (poza jednym wyjątkiem). O kolejnych krokach i ewentualnych zmianach, będziemy na bieżąco informować.
W razie jakichkolwiek pytań – lub potrzeby omówienia tematu – gorąco zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.