Zapisz się do Newslettera RSM Poland i bądź na bieżąco w najważniejszych kwestiach z zakresu prawa, finansów i podatków.
Zapisz się
Czas czytania: 6 minut.
Z artykułu dowiesz się:
Katarzyna MAKSEL
Junior Accountant w RSM Poland
Na początku 2021 roku, wraz z wprowadzeniem pakietu SLIM VAT 1, zmianie uległy przepisy regulujące sposób rozliczania faktur korygujących. Przypomnijmy, że te nowe rozwiązania prawne miały na celu przede wszystkim UPROSZCZENIE rozliczania podatku od towarów i usług. Czy jednak faktycznie wprowadzony katalog przepisów oznacza dobre zmiany dla przedsiębiorców? Sprawdzamy, jak ewoluowały przepisy dotyczące rozliczania faktur korygujących i co jeszcze może czekać podatników w przyszłości.
Faktura korygująca jest dokumentem wystawianym przez sprzedawcę w sytuacji, gdy po wejściu w obieg faktury pierwotnej miało miejsce jedno z wymienionych poniżej zdarzeń:
Elementy, jakie powinna zawierać poprawnie wystawiona faktura korygująca, pozostają niezmienne od wielu lat i określone zostały przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnicy liczyli na to, że, w ramach pakietu SLIM VAT 2, który zaczął obowiązywać zasadniczo od października 2021 roku, ustawodawca zmodyfikuje część regulacji i zrezygnuję z wymogu umieszczania na fakturze słów „FAKTURA KORYGUJACA” lub „KOREKTA”, wskazywania daty dostawy towaru lub wykonania usługi oraz podawania przyczyny wystawienia korekty. Ostatecznie jednak zmiany te nie weszły w życie. Być może w przyszłości będą stanowić przedmiot kolejnych pakietów SLIM VAT.
Aktualnie obligatoryjne elementy faktury korygującej stanowią:
Z przepisów wprowadzonych w ramach pakietu SLIM VAT 1 jednoznacznie wynika, że faktury korygujące mające charakter „in plus” powinny być ujmowane u sprzedającego w ewidencji w okresie, w którym powstała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania. W związku z powyższym dokument ten należy wykazać:
Nabywca co do zasady ujmuje fakturę korygującą w swojej ewidencji w momencie jej otrzymania.
Do końca 2020 roku, aby sprzedający mógł uwzględnić zmniejszenie kwoty VAT-u wynikające z faktury korygującej „in minus”, wystarczyło potwierdzenie odbioru korekty przez nabywcę. Takie potwierdzenie w praktyce mogło mieć formę m.in.:
Przepisy pakietu SLIM VAT 1, które zaczęły obowiązywać od początku 2021 roku, wywołały jednak dużą zmianę w zakresie faktur korygujących. Obowiązkiem sprzedawcy stało się w szczególności posiadanie dokumentacji, z której wynika, że ustalił on z nabywcą warunki wystawienia faktury korygującej. Powinien także ustalić, kiedy rzeczone ustalenia zostały wypełnione.
Nabywca z kolei został zobowiązany do zmniejszenia podatku naliczonego za okres, w którym ustalił warunki zmiany ze sprzedawcą (nie wcześniej niż za okres ich spełnienia). Oznacza to, że został on zobligowany do identyfikacji uzgodnienia i spełnienia warunków, a w efekcie do zmniejszenia VAT-u naliczonego nawet w sytuacji, gdy nie otrzymał faktury korygującej od sprzedawcy.
Alternatywnie, w 2021 roku podatnicy mieli również możliwość skorzystania z przepisów przejściowych. Można było stosować poprzednie zasady, jeśli sprzedawca ustalił ze swoimi nabywcami w formie pisemnej, przed wystawieniem pierwszej faktury korygującej w 2021 roku, że strony oświadczają, iż względem siebie zastosują przepisy przejściowe dotyczące faktur korygujących.
Najważniejszą kwestią w kompletowaniu dokumentacji potwierdzającej fakturę korygującą „in minus” jest udowodnienie, że obie strony transakcji znają i akceptują jej warunki. Wydaje się, że preferowanym przez ustawodawcę potwierdzeniami faktury korygującej zmniejszającej podstawę opodatkowania powinny być zatem m.in.:
Bez zmian pozostają przypadki, w których zmniejszenie podstawy opodatkowania, wynikające z pojawienia się faktury korygującej, nie wymaga potwierdzenia. Ma to miejsce m.in.:
W praktyce biznesowej przepisy dotyczące faktur korygujących, wprowadzone w ramach pakietu SLIM VAT 1, od początku były – i wciąż są – nie lada wyzwaniem w zakresie ich interpretacji i zastosowania. Podatnicy i zespoły księgowe muszą poświęcać swój czas na kompletowanie dokumentacji potwierdzającej uzgodnienia z kontrahentem oraz na identyfikację właściwego okresu korekty. Niejednoznaczność wprowadzanych regulacji zwiększa również ryzyko potencjalnych sporów z organami podatkowymi. Wydaje się zatem, że poprzednie regulacje były bardziej przejrzyste, zarówno dla podatników, jak i organów podatkowych. W tym przypadku zatem przyświecający SLIM VAT cel nie został zrealizowany.
Podsumowując, zapowiadane i wprowadzane zmiany w zakresie faktur korygujących to niezupełnie koniec problemów przedsiębiorców. Największym wyzwaniem, przed jakim stoimy wszyscy, jest odnalezienie się w gąszczu bardzo szybko zmieniających się projektów ustaw i przepisów, jak również zmierzenie się z ich niezrozumiałością. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że po działaniach ustawodawcy należy spodziewać się niespodziewanego.
Choć nowe regulacje prawne czasem zakładają faktyczne usprawnienia, to wprowadzanie ich wywołuje i będzie wywoływać emocje. Zmiany są potrzebne, a opór przed nimi naturalny. Zatem, aby mądrze przeprowadzić przez nie podatników, potrzebny jest czas, aby przedsiębiorcy mogli stworzyć w swoich firmach nowe procedury, dostosować oprogramowanie księgowe i zaplanować działania korzystne dla danego podmiotu. Czy możemy na liczyć na tego typu chwilę wytchnienia? Obserwując tempo wprowadzanych modyfikacji i staranność tworzenia przepisów – niekoniecznie.