W artykule odpowiadamy na pytania:
- Jak obliczyć jurysdykcyjny globalny podatek wyrównawczy?
- Jak obliczyć jednostkowy globalny podatek wyrównawczy?
- Jak obliczyć udziałowy globalny podatek wyrównawczy?
Kalkulacja zobowiązań nakładanych na podatników przez regulacje wprowadzone w ramach dyrektywy Pillar 2 wymaga wykorzystania wielu informacji na temat działalności podmiotu i znajomości szeregu zasad i przepisów – przedsiębiorcom łatwo jest więc popełnić błąd. To oznacza, że najważniejszym zagadnieniom warto się dokładnie przyjrzeć, zapoznając się jednocześnie krok po kroku z całym procesem rozliczania. W poprzednim wpisie zaprezentowaliśmy Państwu, jak obliczyć efektywną stawkę podatkową według wytycznych zawartych w najnowszej wersji projektu ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Tym razem przyglądamy się wzorom służącym do obliczenia globalnego podatku wyrównawczego.
Kroki konieczne do obliczenia globalnego podatku wyrównawczego
Podatnicy są zobowiązani do obliczenia globalnego podatku wyrównawczego z tytułu udziałów własnościowych posiadanych w nisko opodatkowanych jednostkach składowych.
O tym, czym dokładnie są nisko opodatkowane jednostki składowe, pisaliśmy szerzej w naszym poprzednim artykule.
Aby wypełnić ten obowiązek, podatnik musi obliczyć za dany rok podatkowy:
- jurysdykcyjny globalny podatek wyrównawczy (kalkulowany w odniesieniu do danej jurysdykcji);
- jurysdykcyjny globalny podatek wyrównawczy przypadający na nisko opodatkowaną jednostkę składową (tzw. jednostkowy globalny podatek wyrównawczy);
- jednostkowy globalny podatek wyrównawczy przypadający na podatnika (tzw. udziałowy globalny podatek wyrównawczy).
Ostateczną kwotę globalnego podatku wyrównawczego, którą dana jednostka dominująca będąca podatnikiem będzie musiała rozliczyć, stanowi suma kwot udziałowych globalnych podatków wyrównawczych.
Sprawdź, jak możemy pomóc twojej firmie
Jurysdykcyjny globalny podatek wyrównawczy
W celu obliczenia jurysdykcyjnego globalnego podatku minimalnego podatnik musi skorzystać z następującego wzoru:
W tym miejscu należy wyjaśnić, że:
- indywidualna stawka podatkowa (ang. top-up tax percentage) to różnica pomiędzy minimalną stawką podatkową (15%) a efektywną stawką podatkową (o której pisaliśmy w poprzednim wpisie z serii). Przykładowo: jeżeli efektywna stawka podatkowa (ETR) wynosi 8%, to indywidualna stawka podatkowa równa jest 7% (15%–8%);
- nadwyżka zysku to różnica pomiędzy jurysdykcyjnym kwalifikowanym dochodem netto a substratem majątkowo–osobowym;
- dodatkowy podatek wyrównawczy to wszelka przyrostowa kwota podatku wyrównawczego wynikającą z ponownego obliczenia efektywnej stawki podatkowej i podatku wyrównawczego na skutek korekty podatków kwalifikowanych lub kwalifikowanego dochodu lub straty;
- kwalifikowany krajowy podatek wyrównawczy w części wymagalnej do zapłaty oznacza taką kwotę kwalifikowanego krajowego podatku wyrównawczego, która nie jest przedmiotem sporu sądowego lub administracyjnego opartego o zarzuty niezgodności.
Jednostkowy globalny podatek wyrównawczy
Jednostkowy globalny podatek minimalny oblicza się z użyciem następującego wzoru:
Jest to sposób alokacji jurysdykcyjnego globalnego podatku wyrównawczego (dotyczącego całej jurysdykcji) pomiędzy nisko opodatkowane jednostki składowe zlokalizowane w tej jurysdykcji. Jednostkowy globalny podatek wyrównawczy jest alokowany wyłącznie do tych jednostek składowych, które osiągnęły kwalifikowany dochód (nie jest on alokowany do jednostek składowych z kwalifikowaną stratą).
Udziałowy globalny podatek wyrównawczy
Ostatnim krokiem do obliczenia jurysdykcyjnego podatku wyrównawczego jest kalkulacja udziałowego globalnego podatku wyrównawczego według następującego wzoru:
Uwzględniony powyżej udział jednostki dominującej oznacza procent obliczony z dodatkowego wzoru:
Po przeliczeniu powyższych danych należy następnie zsumować kwoty udziałowych globalnych podatków wyrównawczych, które ostatecznie złożą się razem na globalny podatek wyrównawczy obowiązujący danego podatnika.
Jak widać, kalkulacja globalnego podatku wyrównawczego jest wieloetapowa, dość skomplikowana i wymaga znajomości wielu przepisów oraz zgromadzenia szerokiego zakresu danych. Mając na uwadze to, jak złożony jest ten proces, zachęcamy wszystkich podatników do przyjrzenia się jak najszybciej temu, czy dana Spółka będzie podlegała opodatkowaniu globalnym podatkiem wyrównawczym. Jeśli na tym etapie pojawiłyby się u Państwa jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, to zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami już teraz.