W artykule odpowiadamy na pytania:
- Z jakich zwolnień podatkowych mogą skorzystać spółki holdingowe?
- Jakie warunki musi spełnić spółka, aby zostać uznana za holdingową w rozumieniu ustawy o CIT?
W ustawie o CIT przewidziano możliwość skorzystania przez spółki holdingowe ze zwolnienia z opodatkowania:
- całości dywidend otrzymanych od spółki zależnej,
- dochodu spółki holdingowej z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego.
Takie zwolnienie z podatku CIT przewidziane jest wyłącznie dla spółek holdingowych, zatem chcąca skorzystać z preferencji spółka musi spełnić warunki określone w art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Jednym z tych wskazanych przez ustawodawcę warunków jest zakaz posiadania – choćby pośrednio – udziałów lub akcji w spółce holdingowej przez podmiot, którego siedziba lub zarząd znajduje się w tak zwanym raju podatkowym. Zakaz odnosi się również do tych krajów albo jurysdykcji, z którymi Polska bądź UE nie mają ratyfikowanej umowy międzynarodowej, która mogłaby stanowić podstawę do uzyskania koniecznych informacji podatkowych od fiskusa.
Stawiany przez polskie przepisy podatkowe warunek okazuje się problematyczny w przypadku spółek, których udziałowcem lub akcjonariuszem jest podmiot notowany na giełdzie (co zdarza się powszechnie, gdyż podmioty tego rodzaju mają zwykle rozproszoną i płynną strukturę właścicielską, co w efekcie sprawia, że identyfikacja wszystkich akcjonariuszy bywa w praktyce niemożliwa – zwłaszcza, gdy akcjonariuszami są osoby fizyczne).
Sprawdź, jak możemy pomóc twojej firmie
Niekorzystne podejście Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do możliwości zwolnienia niektórych spółek holdingowych z podatku CIT…
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w wydawanych przez siebie interpretacjach, nie bierze pod uwagę realiów gospodarczych i odmawia spółkom holdingowym, których udziałowcem jest spółka giełdowa, prawa do zastosowania zwolnienia.
Zdaniem fiskusa w sytuacji, w której spółka nie ma możliwości sprawdzenia, czy jej pośredni udziałowiec lub akcjonariusz (który jest posiadaczem akcji spółki notowanej na giełdzie) nie ma siedziby lub zarządu w kraju lub jurysdykcji klasyfikowanych jako raje podatkowe, to spółka taka nie może zostać uznana za spółkę holdingową, a tym samym nie przysługuje jej prawo do zwolnienia z CIT.
…I korzystne podejście polskich sądów rozstrzygających spory o zwolnienie z CIT
Na szczęście dla działających w Polsce spółek holdingowych, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po raz kolejny wykazał się zdroworozsądkowym podejściem uznając, że należy zastosować wykładnię celowościową, a nie literalną, a w konsekwencji zakończyć analizowanie pośredniego posiadania udziałów w spółce na poziomie spółki giełdowej, bez uwzględniania dalszej struktury właścicielskiej akcjonariatu.
W sprawie zapadła seria wyroków, można więc mówić o kształtowaniu się korzystnej dla podatników linii orzeczniczej. W wyrokach z 4 kwietnia 2023 r. (sygn. akt III SA/Wa 2245/22), z 18 kwietnia 2024 r. (sygn. akt III SA/Wa 296/24), z 12 września 2024 r. (sygn. akt III SA/Wa 1513/24 i III SA/Wa 1523/24), oraz z 18 września 2024 r. (sygn. akt III SA/Wa 1529/24), WSA orzekł, iż wymóg ustalania przez spółki holdingowe, czy jej pośredni udziałowcy lub akcjonariusze nie mają powiązań z rajem podatkowym, nie jest możliwy do spełnienia i nie wykazuje związku z celem wprowadzonych zwolnień.
Sąd zwrócił przy tym uwagę na fakt, że wykładnia przyjęta przez DKIS jest zbyt formalistyczna i nie uwzględnia realiów gospodarczych oraz sposobu działania międzynarodowych grup kapitałowych, w strukturach których funkcjonują spółki holdingowe.
Wyroki nie są prawomocne i można przypuszczać, że sprawy zakończą się na etapie Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak zastosowanie przez WSA gospodarczej wykładni prawa pokazuje, że walka podatników o właściwą interpretację przepisów ma sens. Sądy biorą pod uwagę realia gospodarcze, w jakich funkcjonują spółki, dlatego warto korzystać z pomocy podatkowych ekspertów i zaskarżać nazbyt formalistyczne interpretacje DKIS.