Czas czytania: 2 minuty.
- Jak pełnienie funkcji członka zarządu w zagranicznej spółce wpływa na rozliczenie PIT?
- Jak ustalić miejsce pobierania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?
Członek zarządu w zagranicznej spółce – gdzie należy płacić podatki?
Co do zasady osoby fizyczne, które mają w Polsce miejsce zamieszkania (polscy rezydenci podatkowi), podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na to, w jakim miejscu znajduje się ich źródło.
Za polskich rezydentów podatkowych uważa się osoby, które:
- posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (tzw. ośrodek interesów życiowych), lub
- przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Inaczej jest w przypadku osób fizycznych, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania (są to tzw. nierezydenci podatkowi). Takie osoby podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zasada ta wynika wprost z art. 3 ust. 1, 1a i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: UPDOF). Jednocześnie, zgodnie z art. 4a UPDOF, przepisy te mają zastosowanie z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.
Modelowa Konwencja OECD – czyli wzorcowy akt dla zawierania tego typu umów bilateralnych – przewiduje, że wynagrodzenia dyrektorów i podobne wypłaty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym państwie z tytułu członkostwa w organie zarządzającym lub nadzorującym spółki mającej siedzibę w drugim państwie, mogą być opodatkowane również w tym drugim państwie (państwie źródła).
Co to oznacza w praktyce? Otóż może zdarzyć się tak, że osoba (polski rezydent podatkowy), która jest zatrudniona w zagranicznym podmiocie (lub pełni funkcję członka zarządu w zagranicznej spółce), będzie zobowiązana rozliczać swoje podatki zarówno w Polsce, jak i za granicą. Aby ograniczyć ciężar podatkowy należy więc każdorazowo sprawdzić, czy w danym przypadku możemy zastosować którąś z wynikających z właściwej umowy międzynarodowej metod unikania podwójnego opodatkowania.
Doradztwo podatkowe w RSM Poland
Skorzystaj z rozwiązań dopasowanych do Twoich wymagań i oczekiwań
Sprawdź szczegółyCzłonek Zarządu w zagranicznej spółce a oskładkowanie wynagrodzenia i ubezpieczenie społeczne
Drugą kluczową kwestią w przypadku członków zarządu zagranicznych spółek jest ustalenie, w którym państwie podlegają oni obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu.
Szczegółowe regulacje w tym zakresie ujęte zostały w przepisach prawa unijnego – w tym w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Zasadą jest, że dana osoba podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu tylko w jednym państwie. Na to, które to będzie państwo, ma wpływ szereg okoliczności stanu faktycznego.
Zatem zarówno dla ustalenia miejsca opodatkowania dochodów z tytułu pełnienia funkcji członka Zarządu w zagranicznej Spółce, jak i dla ustalenia, w którym kraju dana osoba będzie podlegała obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, konieczne jest przeprowadzenie wnikliwej analizy stanu faktycznego. Każda z okoliczności może mieć tutaj istotne znaczenie dla skutków podatkowych oraz skutków w zakresie ubezpieczeń społecznych.
Aby uniknąć ewentualnych błędów w tym zakresie serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na Państwa pytania.