Z artykułu dowiesz się:
- Jak wygląda dotychczasowa praktyka polskich organów podatkowych w zakresie korekty stawki VAT?
- Jakie możliwości dla podatników wynikają z wyroku TSUE z 21 marca 2024 r. (sygn. C‑606/22)?
- Co należy wykazać, aby korekta w VAT w przypadku sprzedaży B2C była możliwa?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w wyroku z 21 marca 2024 r. (sygn. C‑606/22), orzekł, że w świetle przepisów unijnych przedsiębiorca ma prawo skorygować sprzedaż opodatkowaną zawyżoną stawką VAT – także wtedy, gdy taka sprzedaż prowadzona była na rzecz konsumentów (w relacji B2C) i transakcja została udokumentowana przez sprzedawcę paragonem fiskalnym.
Dlaczego korekta zawyżonego VAT była przedmiotem sporu z fiskusem?
Analizowany wyrok zapadł na kanwie sprawy klubu fitness, który, zgodnie z niekorzystną linią interpretacyjną prezentowaną przez fiskusa, sprzedawał karnety sportowe ze stawką 23% VAT.
Po wydaniu przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej, zezwalającej na opodatkowanie karnetów 8% stawką VAT, podatnik wystąpił do organu skarbowego o zwrot podatku.
Do tej pory organy podatkowe w Polsce nie zgadzały się na skorygowanie zawyżonej stawki VAT, jeżeli podatnik dokonał sprzedaży na rzecz konsumenta, który otrzymał paragon fiskalny. Z przyczyn praktycznych nabywca nie mógłby bowiem otrzymać zwrotu pieniędzy wynikającego z zawyżonej wskutek błędnie zastosowanej stawki VAT ceny zakupu towaru lub usługi. W ocenie polskich organów podatkowych korekta sprzedaży w takiej sytuacji skutkowałaby „bezpodstawnym wzbogaceniem się” sprzedawcy.
TSUE zwrócił uwagę na fakt, że pomimo konstrukcji podatku VAT, w której ciężar podatku jest przerzucony na konsumenta końcowego, przedsiębiorca który stosuje zawyżoną stawkę VAT może ponieść stratę związaną ze zmniejszeniem się wielkości sprzedaży czy marży zysku. Taki sprzedawca niewątpliwie jest postawiony w niekorzystnej sytuacji, szczególnie w porównaniu z podatnikami, którzy od początku stosują zasady rozliczania pozwalające im na zastosowanie obniżonej stawki VAT.
Sąd wskazał, że organ podatkowy może podnieść zarzut bezpodstawnego wzbogacenia, jednak po dokonaniu analizy ekonomicznej, a nie automatycznie, wyłącznie z uwagi na fakt udokumentowania sprzedaży paragonem.
Z tego względu, w ocenie unijnego trybunału, praktyka polskich organów podatkowych stoi w sprzeczności z zasadami neutralności podatkowej, skuteczności i równego traktowania.
Doradztwo podatkowe w RSM Poland
Jak wyrok TSUE może wpłynąć na rozliczenia VAT polskich podatników?
Wyrok jest realną szansą na odzyskanie zawyżonego VAT zapłaconego przez podatników w związku ze sprzedażą prowadzoną na rzecz konsumentów i dokumentowaną paragonami fiskalnymi. Orzeczenie może być bowiem skutecznym argumentem sprzedawców wchodzących na tle korekty VAT w spór z organem podatkowym. Warto jednak pamiętać, że – w świetle wskazówek TSUE – podatnik powinien wyraźnie wykazać, że w związku z zastosowaniem błędnej stawki VAT, poniósł stratę finansową i podatek nie był dla niego neutralny.
Jeśli planujesz dokonać korekty sprzedaży dokonanej na rzecz konsumentów, napisz do naszego eksperta i dowiedz się, jak możemy pomóc Twojej firmie.