W artykule odpowiadamy na pytania:
- Czy nagroda pieniężna wygrana w zagranicznym turnieju lub konkursie podlega opodatkowaniu w Polsce?
- Jaki podatek należy odprowadzić w Polsce w przypadku nagród uzyskanych za granicą?
- Co w sytuacji, gdy podatek od nagrody w zagranicznym konkursie należy zapłacić w kraju jego organizacji?
W przypadku nagród otrzymanych przez polskiego rezydenta podatkowego w konkursach lub turniejach organizowanych w innym kraju należy się zastanowić nad tym, gdzie taka nagroda powinna zostać opodatkowana. Nie jest to przy tym jedyny problem – wątpliwości mogą pojawić się również w sytuacji, w której podatek od wygranej został już odprowadzony w kraju, w którym konkurs się odbył. Czy wówczas polski podatnik ma jeszcze jakieś obowiązki względem polskich organów podatkowych i musi zapłacić podatek po raz kolejny?
Co o opodatkowaniu nagrody w konkursach mówią polskie przepisy?
W Polsce przychody uzyskane z tytułu wygranych i nagród w konkursach organizowanych na terenie Unii Europejskiej (lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) co do zasady podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% przychodów.
Należy jednak mieć na uwadze, że przesłanką umożliwiającą zastosowanie powyższej regulacji jest to, że przychód z tytułu otrzymanej nagrody musi w ogóle podlegać opodatkowaniu w Polsce.
Sprawdź, jak możemy pomóc twojej firmie
Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania ratują także w przypadku nagród w konkursach
Analizując kwestię opodatkowania nagród związanych z wygranymi polskich rezydentów podatkowych w turniejach czy konkursach organizowanych za granicą, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy państwo, w którym nagroda została zdobyta, zawarło z Polską umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (UPO). Następnie konieczne jest przenalizowanie zapisów takiej umowy; większość z tych dokumentów zawiera bowiem regulacje przewidujące zwolnienie z opodatkowania w państwie rezydencji (w tym przypadku w Polsce) przychodów osiągniętych z tytułu działalności artystycznej w danym państwie.
Regulacje te obowiązują na przykład w przypadku artysty scenicznego, filmowego, radiowego oraz telewizyjnego, jak też muzyka lub sportowca.
Opodatkowanie zagranicznej nagrody w państwie źródła nie znaczy, że przychody z wygranych w innych krajach nie pozostaną bez wpływu na rozliczenie podatku w Polsce.
W zależności od zastosowanej w umowie z danym państwem metody unikania podwójnego opodatkowania, podatek zapłacony w innym kraju będzie mógł zostać odliczony od podatku w Polsce (metoda odliczenia proporcjonalnego) lub wpłynie na wysokość stawki podatku należnego do zapłaty w Polsce (metoda wyłączenia z progresją).
Praktyczny przykład rozliczania podatku w przypadku wygranych w zagranicznych turniejach sportowych
Polski golfista otrzymuje nagrody za osiąganie wysokich miejsc w turniejach golfowych organizowanych zarówno w Polsce jak i na terenie innych krajów, m.in. Niemiec. Zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, przychód zostanie opodatkowany w Niemczech. Natomiast zgodnie z metodą unikania podwójnego opodatkowania zastosowaną w tej umowie – tj. zgodnie z metodą wyłączenia z progresją – wartość nagrody będzie miała wpływ na zastosowaną w Polsce stawkę podatkową, którą opodatkowane będą pozostałe dochody sportowca (podlegające opodatkowaniu w Polsce).
Przykład opracowany na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 grudnia 2022 r., sygn. akt II FSK 989/20.
Obowiązki zdobywającego zagraniczne nagrody podatnika wobec polskiego urzędu skarbowego
Jeśli polski zawodnik (będący polskim rezydentem podatkowym) wygra nagrodę w turnieju zorganizowanym w innym kraju, w którym to (w myśl odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) pobrany zostanie podatek, to zdobywca takiej nagrody zobowiązany jest co do zasady do uwzględnienia tego przychodu również w swoim zeznaniu rocznym PIT-36 oraz do złożenia tego zeznania wraz z załącznikiem PIT/ZG. W dokumentacji tej należy wykazać przychody uzyskane za granicą.
Z uwagi na to, że rozliczenia przychodów uzyskanych za granicą mogą przysporzyć podatnikom wielu wątpliwości oraz problemów praktycznych, wszystkie osoby osiągające tego typu dochody zachęcamy do skorzystania ze wsparcia naszych ekspertów.