W artykule odpowiadamy na pytania:
- Czy okazjonalna sprzedaż na OLX i innych platformach cyfrowych jest opodatkowana?
- Czym różnią się sprzedawcy aktywni od wyłączonych?
Na podstawie dyrektywy DAC7, operatorzy platform cyfrowych będą mieli obowiązek raportować do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacje o sprzedawcach. Czy dane o każdym sprzedawcy i wszystkich transakcjach będą podlegały obowiązkowi raportowemu? Czy w związku z dyrektywą DAC7 nałożono na użytkowników OLX i innych platform sprzedażowych nowy podatek?
Czy każda sprzedaż na OLX lub podobnej platformie podlega obowiązkowi raportowania?
Obowiązek raportowania zależy od statusu sprzedawcy, w tym liczby i wartości przeprowadzonych transakcji. Co do zasady, operatorzy platform cyfrowych takich jak OLX, Allegro czy Vinted, mają obowiązek raportowania organom skarbowym informacji o sprzedawcach. Powstaje pytanie, czy dotyczy to również użytkowników, którzy okazjonalnie dokonują sprzedaży na serwisach tego rodzaju. Nowe przepisy uzależniają to od statusu sprzedawcy dla określonego okresu rozliczeniowego.
Kto jest sprzedawcą w myśl nowych przepisów wprowadzających obowiązek raportowania według DAC7?
Na gruncie dyrektywy DAC7 oraz polskiej ustawy jako sprzedawcę należy rozumieć użytkownika platformy będącego albo osobą fizyczną, albo podmiotem, który w każdym momencie okresu sprawozdawczego (rok kalendarzowy) jest zarejestrowany na platformie i wykonuje stosowną czynność (czyli sprzedaż towarów, usług wykonywanych osobiście, najem nieruchomości i środków transportu).
W związku z tym, że za sprzedawcę może zostać uznana zarówno osoba fizyczna, jak i podmiot, dane gromadzone o sprzedawcach będą różniły się w zależności od jego statusu prawnego.
Doradztwo podatkowe w RSM Poland
Na jakie kategorie dzielimy sprzedawców prowadzących sprzedaż na Allegro lub innych platformach cyfrowych?
Dyrektywa DAC7 oraz ustawa przewidują definicję sprzedawcy podlegającego raportowaniu zgodnie z którą przez sprzedawcę podlegającego raportowaniu rozumie się aktywnego sprzedawcę niebędącego wyłączonym sprzedawcą, który jest rezydentem w państwie uczestniczącym lub udostępnił nieruchomość położoną w państwie uczestniczącym.
W skrócie, dyrektywa DAC7 oraz ustawa implementująca przepisy na grunt polskiego prawa dzielą sprzedawców na aktywnych i wyłączonych. Obowiązek raportowania informacji spoczywa jedynie na aktywnych sprzedawcach.
Za aktywnego uznaje się sprzedawcę, który albo wykonuje stosowną czynność (m.in. sprzedaż towarów w Internecie) w okresie sprawozdawczym, albo na rzecz którego wpłacane lub uznawane jest wynagrodzenie w związku ze stosowną czynnością w okresie sprawozdawczym. Wobec tej grupy operator platformy ma obowiązek raportowania sprzedaży organom skarbowym.
Dyrektywa DAC7 oraz ustawa wprowadzają również definicję wyłączonych sprzedawców. W myśl tych przepisów, są to:
- podmioty rządowe tj.
- rząd państwa uczestniczącego lub innego państwa lub terytorium,
- jednostka terytorialna na niższym szczeblu państwowym, w tym stan, prowincja, okrąg lub gmina,
- agencja lub instytucja państwa lub jednostka terytorialna.
- podmioty, których akcje są przedmiotem regularnego obrotu na uznanym rynku papierów wartościowych lub podmiotu powiązanego,
- podmioty, którym operator platformy ułatwił ponad 2 000 stosownych czynności w typie najmu nieruchomości w odniesieniu do grupy obiektów najmu w okresie sprawozdawczym,
lub - podmioty, którym operator platformy ułatwił mniej niż 30 stosownych czynności w typie sprzedaży towarów i w przypadku których łączne wynagrodzenie wypłacone lub uznane na jego rzecz nie przekroczyło 2 000 EUR w okresie sprawozdawczym (obydwa warunki powinny być spełnione łącznie).
Zatem obowiązek raportowania danych przez operatorów platformy ma miejsce wobec aktywnych sprzedawców, również tych dokonujących sprzedaży na platformach typu OLX, Vinted czy Fixly.
Czy okazjonalna sprzedaż na OLX i innych platformach cyfrowych jest opodatkowana?
Należy pamiętać, że dyrektywa DAC7 nie nakłada na sprzedawców nowego podatku. Celem tej regulacji jest jedynie umożliwienie organom skarbowym wychwycenia osób zarabiających na sprzedaży za pośrednictwem platform internetowych, które unikają odprowadzania z tego tytułu należnego podatku dochodowego.
Z przepisów wynika, że osoby, które okazjonalnie sprzedają towary na platformach e-commerce, ale nie przekraczają limitów powodujących obowiązek raportowania ich danych (poniżej 30 transakcji sprzedaży rocznie, których wartość nie przekroczyła w okresie sprawozdawczym 2 000 EUR), mogą odetchnąć z ulgą – ich dane nie zostaną przekazane do Szefa KAS.