Czas czytania: 3 minuty.
- Jakie transakcje nie podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu?
- Jakie zwolnienia z obowiązku posiadania dokumentacji cen transferowych przewidują przepisy?
- Czy zwolnienie z obowiązku dokumentacyjnego zwalnia również z obowiązku złożenia TPR-C?
Koniec roku i pierwsze tygodnie nowego to dobry moment na rozpoczęcie wstępnej analizy obowiązków w zakresie cen transferowych za bieżący okres. Warto pamiętać, że nie dla wszystkich transakcji z podmiotami powiązanymi, konieczne jest sporządzenie dokumentacji cen transferowych, nawet po przekroczeniu progów dokumentacyjnych. W ostatnich latach ustawodawca złagodził nieco przepisy cen transferowych wprowadzając kilka zwolnień z tego obowiązku. W dzisiejszym artykule omówimy krótko najważniejsze z nich.
Dla jakich transakcji kontrolowanych nie trzeba w ogóle przygotowywać dokumentacji?
Są pewne rodzaje transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, które nie wymagają sporządzania dokumentacji, gdyż nie mają one charakteru gospodarczego. Wielu podatników zastanawiało się co to właściwie oznacza.
Z pomocą przyszło Ministerstwo Finansów, które w swojej interpretacji ogólnej z dnia 29 grudnia 2021 r. wyjaśniło, że charakteru gospodarczego nie mają np. wypłaty dywidendy, czy też dopłaty uregulowane w art. 177–179 Kodeksu Spółek Handlowych.
Kolejne, omawiane poniżej transakcje objęte są obowiązkiem raportowania, ale po spełnieniu określonych warunków mogą zostać z tego zwolnione.
Doradztwo podatkowe w RSM Poland
Skorzystaj z rozwiązań dopasowanych do Twoich wymagań i oczekiwań
Sprawdź szczegółyKrajowe transakcje zwolnione są z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych
Zacznijmy od rozwiązania, które z dużym prawdopodobieństwem będzie dotyczyć najliczniejszej grupy polskich przedsiębiorców. Z obowiązku dokumentacyjnego są zwolnieni ci, którzy mają siedzibę w Polsce i dokonują transakcji z krajowymi podmiotami powiązanymi. Przy czym warto pamiętać, iż zwolnienie jest możliwe do zastosowania dopiero po spełnieniu przez każdą ze stron dodatkowych warunków takich, jak:
- brak podmiotowego zwolnienia z CIT na podstawie art. 6 UPDOP (dla jednostek budżetowych, jednostek samorządu terytorialnego czy fundacji rodzinnych),
- brak straty podatkowej w roku, w którym transakcje z krajowym podmiotem powiązanym były realizowane,
- brak zwolnienia z CIT przewidzianego dla Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Polskiej Strefy Inwestycji.
Aby transakcje mogły być objęte zwolnieniem z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych podatnik powinien spełnić wszystkie z wymienionych powyżej warunków łącznie.
Należy podkreślić w tym miejscu, że zwolnieniem można objąć każdą transakcję krajową, bez względu na jej wartość, jeśli wymienione powyżej wytyczne są spełnione. Dlatego też rozsądnym jest, aby w pierwszej kolejności przeanalizować transakcje o dużym prawdopodobieństwie uzyskania zwolnienia krajowego. Kolejne, które omówimy, przewidziane w UPDOP odnoszą się już do ściśle określonych typów transakcji i w ich przypadku charakter podmiotów nie ma znaczenia.
Usługi o niskiej wartości dodanej są zwolnione z raportowania cen transferowych
Kolejny omawiany rodzaj zwolnienia z obowiązku przygotowywania dokumentacji cen transferowych dotyczy tzw. usług o niskiej wartości dodanej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to zamknięty zbiór usług wymienionych w załączniku 6 do UPDOP. Zatem usługi mogą być objęte zwolnieniem, jeżeli znajdują się we wskazanym katalogu. Powinny również spełniać łącznie kilka dodatkowych warunków:
- muszą mieć charakter wspomagający działalność gospodarczą usługobiorcy,
- nie mogą stanowić głównego przedmiotu działalności grupy podmiotów powiązanych,
- ich wartość na rzecz podmiotów niepowiązanych nie może przekraczać 2% wartości tych usług na rzecz wszystkich podmiotów, powiązanych i niepowiązanych,
- nie mogą być dalej odsprzedawane, choć w tym przypadku jest dopuszczalnych kilka odstępstw od reguły.
Sposób kalkulacji ceny transferowej dla usług o niskiej wartości dodanej musi być oparty o metodę koszt plus lub metodę marży transakcyjnej netto. Jednocześnie, narzut na koszty nie może być większy niż 5% w przypadku nabycia usług lub mniejszy niż 5% w przypadku świadczenia usług. Ponadto, usługi te nie mogą być realizowane przez podmioty z rajów podatkowych.
Ostatnim, ale chyba najistotniejszym warunkiem jest konieczność posiadania przez usługobiorcę kalkulacji ustalonej ceny transferowej obejmującej rodzaj i wysokość kosztów świadczenia tych usług, zastosowanych kluczy alokacji oraz opisu tej transakcji, w tym analizy funkcji, aktywów i ryzyk. Jak można zauważyć, skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia wymaga od podatnika spełnienia restrykcyjnych kryteriów, a także zgromadzenia dużej ilości danych, które będzie musiał przedłożyć organom podatkowym w przypadku ewentualnej kontroli.
Zwolnienie dla wybranych transakcji finansowych
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi, takie jak pożyczki, kredyty czy emisje obligacji mogą być zwolnione z obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych dla nich. Konieczne jest jednak spełnienie poniższych warunków:
- Oprocentowanie takiej pożyczki musi być ustalone zgodnie z obwieszczeniem MF, które określa rodzaj bazowej stopy procentowej i wysokość marży. Obwieszczenie to jest zwyczajowo publikowane pod koniec roku na kolejny rok kalendarzowy.
- Poza odsetkami nie mogą występować inne opłaty lub prowizje.
- Pożyczka nie może być udzielona na okres dłuższy niż 5 lat.
- Łączny poziom zobowiązań lub należności podatnika z tytułu pożyczek z podmiotami powiązanymi nie może być większy niż 20 mln zł. Należy podkreślić, że limit ten odnosi się do wszystkich pożyczek z podmiotami powiązanymi.
- Pożyczka nie może być udzielona przez podmiot z siedzibą w raju podatkowym.
Warto więc już na etapie planowania warunków współpracy dopilnować, aby zapisy umowy uwzględniały powyższe wymogi. Pozwoli to na oszczędność czasu i wydatków związanych ze sporządzeniem dokumentacji cen transferowych oraz redukcję ryzyka ewentualnej nierynkowości ceny.
Zwolnienie dla transakcji refaktur
Kolejnym rodzajem transakcji zwolnionych z obowiązku raportowania cen (oczywiście pod pewnymi warunkami) są refaktury. Są to transakcje polegające na rozliczeniu pomiędzy podmiotami powiązanymi wydatków poniesionych początkowo na rzecz podmiotu niepowiązanego. Transakcje takie:
- Nie mogą być rozliczane z doliczaną marżą bądź narzutem zysku i jednocześnie nie może powstawać wartość dodana w takiej transakcji.
- Transakcja refaktur nie może być powiązana z inną transakcją kontrolowaną.
- Rozliczenie pomiędzy podmiotami powiązanymi musi nastąpić bezzwłocznie po dokonaniu zapłaty na rzecz podmiotu niepowiązanego.
- Podmiot powiązany nie może pochodzić z raju podatkowego.
- W przypadku rozliczeń z użyciem kluczy alokacji podatnik musi sporządzić kalkulację obejmującą informacje na temat wysokości i rodzaju kosztów, opis transakcji oraz uzasadnienia dot. wyboru kluczy alokacji.
Pomimo, że warunki zastosowania zwolnienia dla refaktur są stosunkowo proste, podatnicy chcący z niego skorzystać powinni mieć na uwadzę konieczność zabezpieczenia odpowiednich dokumentów potwierdzających spełnienie powyższych kryteriów.
Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia doradcy analizując transakcje objęte obowiązkami w zakresie cen transferowych?
Jak widać, podatnicy mają do dyspozycji całkiem sporo opcji pozwalających im na skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych. Jednak, jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Ustawodawca bowiem jednocześnie określa liczne i czasami dość restrykcyjne warunki, które musi spełnić podatnik, aby móc z danego zwolnienia skorzystać. Dlatego też, już na etapie planowania transakcji warto rozważyć, czy któreś ze zwolnień można zastosować. Dobrze przemyslana polityka cen transferowych pozwoli na redukcję czasu i wydatków związanych z późniejszym przygotowaniem dokumentacji.
Należy jednocześnie pamiętać, że zastosowanie któregoś z tych rozwiązań nie oznacza braku konieczności złożenia informacji TPR-C, gdzie podatnicy powinni wykazać również zwolnione transakcje z podmiotami powiązanymi.