W artykule odpowiadamy na pytania:
- Który podmiot jest zobowiązany do złożenia MDR-2?
- W jakich sytuacjach podmiot musi złożyć MDR-2?
- Jakie informacje należy wskazać w formularzu MDR-2?
Kto jest zobowiązany do składania formularza MDR-2?
Obowiązek złożenia MDR-2 spoczywa, co do zasady, na promotorze lub wspomagającym. Aby ułatwić podatnikom raportującym schematy podatkowe wywiązywanie się z tego zadania, Ordynacja podatkowa zawiera regulacje bezpośrednio wskazujące sytuacje, w jakich powstaje obowiązek złożenia formularza MDR-2.
Zgodnie ze statystykami publikowanymi przez Ministerstwo Finansów, od początku obowiązywania przepisów MDR do 30 czerwca 2024 r., podatnicy złożyli łącznie 3 446 formularzy MDR-2 (formularzy pierwotnych i uzupełnień).
W jakich sytuacjach do złożenia formularza MDR-2 zobowiązany jest promotor schematu podatkowego?
Promotor ma obowiązek złożenia MDR-2 jeśli przekazanie przez niego informacji o schemacie podatkowym innym niż schemat podatkowy standaryzowany naruszałoby obowiązek zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej (przy czym nie został on zwolniony przez korzystającego z obowiązku jej zachowania w tym zakresie).
W takiej sytuacji promotor musi poinformować na piśmie korzystającego o obowiązku przekazania informacji o schemacie podatkowym do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w terminie na jego zaraportowanie, oraz przekazać korzystającemu dane dotyczące schematu podatkowego.
Jeśli więcej niż jeden promotor jest obowiązany do przekazania informacji o schemacie podatkowym, to o tym, że nie przekaże informacji o schemacie podatkowym do Szefa KAS), promotor musi poinformować na piśmie nie tylko korzystającego, ale też inne znane mu podmioty obowiązane do przekazania informacji o schemacie podatkowym.
Promotor na złożenie MDR-2 ma 30 dni od dnia, w którym poinformował korzystającego (lub inne podmioty) o obowiązku przekazania informacji o schemacie podatkowym.
Sprawdź, jak możemy pomóc twojej firmie
W jakich sytuacjach obowiązek złożenia formularza MDR-2 ma wspomagający?
Wspomagający ma obowiązek złożenia formularza MDR-2 w dwóch sytuacjach.
Pierwsza sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy na wspomagającym spoczywał obowiązek złożenia formularza MDR-1, lecz nie został on zwolniony z obowiązku zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej (jeśli jest ustawowo objęty takim obowiązkiem). W takim przypadku wspomagający musi:
- złożyć formularz MDR-2 – w terminie 30 dni od następnego dnia po udzieleniu bezpośrednio (lub za pośrednictwem innych osób), pomocy, wsparcia lub porad dotyczących opracowania, wprowadzenia do obrotu, organizowania, udostępnienia do wdrożenia lub nadzorowania wdrożenia schematu podatkowego, oraz
- niezwłocznie poinformować pisemnie promotora (lub korzystającego), że w jego opinii uzgodnienie stanowi schemat podatkowy.
Drugą sytuacją, w której wspomagający będzie zobowiązany do złożenia formularza MDR-2 do Szefa KAS, jest przypadek, w którym wspomagający nie został poinformowany o Numerze Schematu Podatkowego (NSP) lub jego braku, oraz powziął wątpliwość (przy zachowaniu staranności ogólnie wymaganej w dokonywanych przez niego czynnościach, przy uwzględnieniu zawodowego charakteru jego działalności, obszaru jego specjalizacji oraz przedmiotu wykonywanych przez niego czynności), że uzgodnienie może stanowić schemat podatkowy.
W takiej sytuacji wspomagający jest zobowiązany do tego, aby, w terminie 5 dni od powzięcia wątpliwości:
- przekazać do promotora lub korzystającego pismo z prośbą o przekazanie mu pisemnego oświadczenia mówiącego, że uzgodnienie nie stanowi schematu podatkowego,
- złożyć formularz MDR-2 do Szefa KAS.
Czy formularz MDR-2 może złożyć pełnomocnik?
Formularz MDR-2, który składa osoba fizyczna, podpisywany jest przez tę właśnie osobę fizyczną, natomiast w przypadku składania formularza przez jednostkę organizacyjną dokument podpisywany jest zgodnie z ogólnymi zasadami reprezentacji tej jednostki organizacyjnej. Odpowiednio stosuje się również przepisy dotyczące prokurenta.
Ponadto, do formularza MDR-2 (tak jak do formularzy MDR-1 i MDR-4) mają zastosowanie przepisy o pełnomocnictwie, zawarte w rozdziale 3a działu IV Ordynacji podatkowej. W konsekwencji formularz MDR-2 może zostać złożony przez pełnomocnika.
Należy jednak zauważyć, że polskie przepisy nie pozwalają na złożenie MDR-2 na podstawie upoważnienia do podpisywania deklaracji podatkowych składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, które jest wystawiane na formularzu UPL-1 i składane do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Oznacza to, że właściwym upoważnieniem do złożenia formularza MDR-2 jest upoważnienie szczególne udzielane na podstawie formularza PPS-1.