W artykule odpowiadamy na pytania:
- Czy organy podatkowe mogą udzielać wiążącej informacji o klasyfikacji działalności podatnika według PKWiU?
- O czym warto wiedzieć wnioskując do DKIS o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie właściwej stawki ryczałtu?
26 stycznia 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał korzystny dla podatników wyrok (sygn. II FSK 487/23), z którego wynika, że podatnik, który składa wniosek o interpretację indywidualną, nie musi podawać symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) jeśli zwraca się do organu podatkowego z prośbą o wskazanie właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Przed omówieniem tego, jak wyrok NSA wpływa na relacje między fiskusem a podatnikami i proces składania wniosku o interpretację indywidualną, przyjrzyjmy się genezie sporu z organem podatkowym.
Kobieta, prowadząca działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem o to, jaką stawkę ryczałtu powinna zastosować do opodatkowania przychodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności. Poza działalnością gospodarczą kobieta pełniła rolę wspólnika spółki jawnej oraz komandytariusza spółki komandytowej, a także była członkiem zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Rzeczona spółka z o.o. była jedynym komplementariuszem wskazanej spółki komandytowej.
Podatniczka zdecydowała się opodatkować wszystkie uzyskiwane przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W jej ocenie właściwą stawką ryczałtu winna być stawka 8,5%.
Sprawdź, jak możemy pomóc twojej firmie
Błędna wykładnia fiskusa pozostawiającego wniosek o wydanie interpretacji bez rozpatrzenia
DKIS wezwał podatniczkę do doprecyzowania opisu stanu faktycznego poprzez wskazanie pod jakim symbolem PKWiU sklasyfikowane są usługi, które będą przez nią świadczone w ramach działalności gospodarczej.
Ostatecznie, DKIS pozostawił wniosek o wydanie interpretacji bez rozpatrzenia. Organ podatkowy argumentował, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne odwołuje się w niektórych przypadkach do klasyfikacji określonej w PKWiU. W ocenie DKIS klasyfikacja powinna być obowiązkiem podatnika i nie może on otrzymać wiążącej informacji o klasyfikacji jego usług od organu. Podatniczka nie zgodziła się z tą interpretacją.
Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego
Najpierw po stronie podatniczki stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który, w wyroku z 30 listopada 2022 r. (sygn. I SA/Po 639/22), uznał, że organ podatkowy w sposób nieuprawniony wezwał skarżącą do wskazania symbolu PKWiU pod którym sklasyfikowane są objęte wnioskiem usługi. Fiskus jednak nie dał za wygraną i postanowił pójść o krok dalej, zaskarżając wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
NSA zgodził się ze stanowiskiem WSA i przyznał, że organ podatkowy, w realiach stanu faktycznego zaprezentowanego przez stronę, nie mógł żądać uzupełnienia wniosku o podanie symbolów PKWiU usług świadczonych przez podatniczkę w ramach działalności gospodarczej.
Sąd wskazał, że w szczególności nie można uznać, aby elementem stanu faktycznego, do prezentacji którego zobowiązana jest osoba ubiegająca się u organów podatkowych o wydanie interpretacji indywidualnej, była kwalifikacja poszczególnych usług do właściwego grupowania PKWiU.
Wyrok ma istotne znaczenie dla podatników wnioskujących o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie właściwej stawki ryczałtu
Właściwa wykładnia przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie może uzależniać zaliczenia danej czynności do usług uprawniających do korzystania z opodatkowania określoną stawką podatku od wyjaśnień (czy też opinii) Urzędu Statystycznego.
Podczas rozstrzygania kwestii będącej przedmiotem interpretacji decydujące znaczenie ma to, jakiego rodzaju usługi są wykonywane przez podatnika, tj. czy są to usługi wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dodatkowo określane także symbolem PKWiU), czy też ogólnie określona działalność usługowa.
W omawianej sprawie nie miał więc znaczenia fakt, że wnioskodawczyni wystosowała już wniosek o dokonanie klasyfikacji przez GUS, lecz, do dnia sporządzania odpowiedzi na wezwanie organu do uzupełnienia wniosku, nie otrzymała odpowiedzi.
Wzywanie podatników do samodzielnego podawania PKWiU, a w razie jego braku, pozostawianie wniosku bez rozpatrzenia, jest niedopuszczalną praktyką. Na szczęście dla podatników, działania organów podatkowych kontrolują sądy administracyjne, które – jak pokazuje powyższa sprawa – chronią przedsiębiorców przed niezgodnymi z prawem poczynaniami.